sprawdź
oferty
ZGŁOŚ
NIERUCHOMOŚĆ

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?

Kupno mieszkania to wydarzenie, które nie zdarza się codziennie - ba, często odbywa się raz w życiu! Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania, jeżeli decyduje się na nieruchomość z rynku wtórnego? W związku z faktem, że wielu Klientów naszego biura nieruchomości DEALHOUSE ma podobne pytania i wątpliwości, postanowiliśmy stworzyć tekst, który powinien znacząco ułatwić poszukiwania mieszkania. Co istotne - jest to kompendium wiedzy, które przyda się każdej osobie, która myśli o zakupie nieruchomości.

Kupno mieszkania z rynku wtórnego - co wziąć pod uwagę?

Załóżmy, że podjąłeś decyzję o tym, że czas zmienić mieszkanie. Gratulacje - to już ważny, pierwszy krok ku ogromnej zmianie, jaką jest zakup nieruchomości! Oczywiście, rzadko kiedy zdarza się, że pierwsze oglądane mieszkanie jest tym, którego szukasz. 

Warto się nastawić, że proces poszukiwań lokum będzie dłuższy - szczególnie jeżeli robisz to “na własną rękę”. Nawet jeśli jednak powierzysz znalezienie mieszkania z rynku wtórnego profesjonalistom (nasi SUPERAgenci DEALHOUSE polecają się do zadań specjalnych), ostateczna decyzja i tak zawsze należy do Ciebie!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Jeżeli zastosujesz się do naszych porad, może się okazać, że cały proces poszukiwania nieruchomości stanie się zdecydowanie prostszy!

Od czego zacząć?

Często mówimy swoim Klientom, że najważniejsze to zacząć od… rzeczy najważniejszych, rzecz jasna! W przypadku zakupu mieszkania - niezależnie od tego, czy z rynku wtórnego, czy pierwotnego - są to budżet, orientacyjna lokalizacja inwestycji i metraż. 

Ustal budżet i określ preferencje co do lokalizacji i metrażu mieszkania!

Chyba nie musimy pisać, dlaczego są to tak istotne aspekty. Bez nich, poszukując mieszkania, możesz być niczym dziecko we mgle, a nie osoba zainteresowana dokonaniem transakcji. Inna sprawa, że takie ustalenia pomogą Ci zaoszczędzić sporo czasu, który jest w końcu na wagę złota! Nie będziesz oglądać nieruchomości, których na pewno nie szukasz, w lokalizacji, które Cię w ogóle nie interesują lub o metrażu zdecydowanie za małym/za dużym jak na Twoje potrzeby.

Co w przypadku, gdy: 

  • masz trudności w ocenie swoich realnych możliwości finansowych,
  • zastanawiasz się transakcją wiązaną (np. zamianą mieszkania),
  • rozważasz różne opcje i szukasz wsparcia?

W każdej z tych sytuacji zapraszamy do kontaktu z DEALHOUSE! Pomożemy, doradzimy i sprawimy, żeby proces zakupu mieszkania był dla Ciebie najbardziej bezproblemowy, jak tylko się da!

Weź pod uwagę dodatkowe koszty!

Jeszcze zanim zaczniesz oglądać pierwsze mieszkania z rynku wtórnego, pamiętaj o tym, by uwzględnić w swoim budżecie także “miejsce” na dodatkowe koszty. Nie jest ich zresztą wcale tak mało! Opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych, opłaty sądowe… Jeżeli podliczysz wszystkie koszty, o których się w pierwszej chwili nie myśli, może się okazać, że Twój budżet “na mieszkanie” będzie nieco niższy niż się spodziewałeś.

W sytuacji, gdy nawiązujesz współpracę z biurem nieruchomości, należy również wziąć pod uwagę prowizję tytułem pośrednictwa. Patrząc jednak na to, ile czasu (i również pieniędzy) oszczędza się dzięki wsparciu profesjonalistów, ten koszt nie jest wcale wygórowany. A, podsumowując korzyści, może się okazać, że w ostatecznym rozrachunku wychodzi się i tak “na plus”!

Czas na selekcję ofert!

Uwaga - od razu uprzedzamy, że ta część tekstu nie jest dla wszystkich! Jeżeli współpracujesz z biurem nieruchomości, otrzymujesz już wyselekcjonowane, najlepsze oferty, dostosowane do swojego budżetu i oczekiwań! Pozwoli Ci to zaoszczędzić naprawdę wiele czasu i energii, więc nawet jeśli wcześniej o tym nie myślałeś - zastanów się, czy nie warto powierzyć poszukiwań mieszkania fachowcom!

Odnalezienie się w gąszczu ofert może być nie lada wyzwaniem!

W Internecie, prasie, tablicach ogłoszeniowych… Oferty mieszkań znajdziesz w wielu miejscach - często się zresztą powtarzają i, mimo że wygląda jakby było ich dużo, w rzeczywistości “nie ma z czego wybierać”. Oczywiście, to tylko złudzenie - profesjonalista doskonale wie, gdzie i jak szukać, żeby znaleźć! 

Osobie, która na co dzień nie zajmuje się nieruchomościami, może to zająć zdecydowanie więcej czasu. Bywa i tak, że nawet gdy znajdzie się idealną ofertę (przynajmniej na pierwszy rzut oka), nie wiadomo, o co zapytać przez telefon. W takim przypadku istnieje ryzyko, że, gdy ogląda się nieruchomość, już po kilku minutach wiadomo, że - kolokwialnie rzecz ujmując - “to nie to”.

Oglądanie mieszkań potrafi nie mieć końca…

Podczas dokonywania wyboru mieszkań “do odwiedzenia”, warto wziąć pod uwagę nie tylko ich zgodność z Twoimi oczekiwaniami, ale i dodatkowe aspekty. Są to np. stan nieruchomości (do remontu czy od razu do zamieszkania), czy jest ono już niezamieszkałe (jeśli nie - kiedy będzie można się wprowadzić) i jak bardzo osobie sprzedającej się śpieszy (niektórzy dopuszczają jedynie sprzedaż gotówkową).

Jeżeli o to nie dopytasz, oglądanie nieruchomości może być, niestety, stratą czasu, a sam proces poszukiwania mieszkania może być bardzo czaso- i pracochłonny…

Idziesz oglądać mieszkanie? Miej oczy (i uszy) szeroko otwarte!

Podjąłeś decyzję o zobaczeniu konkretnego mieszkania z rynku wtórnego? Gratulacje - to naprawdę coś! Czy spisałeś sobie, o co warto zapytać osobę sprzedającą? Czy wiesz, na co zwrócić szczególną uwagę, oglądając nieruchomość? Jeżeli nie, i tu przygotowaliśmy dla Ciebie kilka podpowiedzi!

Zacznij od tego, by wypisać rzeczy, na których Ci najbardziej zależy i o których chcesz porozmawiać z właścicielem nieruchomości. Mogą być to np. relacje z sąsiadami, działanie spółdzielni mieszkaniowej, renoma okolicznych placówek edukacyjnych, dostępność miejsc parkingowych itp. Dodatkowo, w kontekście remontu, zapytaj m.in. o to, kiedy i co było robione oraz jaki jest stan instalacji.

Niektórzy na oglądanie mieszkania przychodzą od razu z fachowcem, który jest w stanie powiedzieć na temat stanu nieruchomości zdecydowanie więcej niż jego właściciel. To również bardzo dobry krok, jeżeli jesteś bardzo zainteresowany konkretnym mieszkaniem i zależy Ci na podjęciu decyzji maksymalnie szybko.

Zależy Ci na dokonaniu bezpiecznej transakcji i znalezieniu najlepszego mieszkania? Zapraszamy do DEALHOUSE!

Jak widzisz, ilość rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania, jest naprawdę gigantyczna. Zastanawiasz się, czy jesteś w stanie samodzielnie znaleźć nieruchomość idealną dla siebie? Z pewnością tak. 

Czasami jednak warto powierzyć tę sprawę profesjonalistom, by zaoszczędzić czas, pieniądze i masę energii. Wówczas, gdy nasi SUPERAgenci zajmą się poszukiwaniami i z prędkością światła znajdą dla Ciebie super mieszkania. Ty natomiast będziesz mógł robić to, na co masz tylko ochotę, a my zadbamy o skuteczność i bezpieczeństwo całego procesu! 

Jeżeli chcesz być “w dobrych rękach”, koniecznie daj nam znać, że jesteś zainteresowany współpracą! Chętnie porozmawiamy o Twoich oczekiwaniach i poznamy Cię lepiej!

Dealhouse - fachowa pomoc w sprzedaży, zakupie i wynajmie nieruchomości!

Jesteśmy legalnie działającym biurem nieruchomości z miasta Gdynia, wpisanym do rejestru przedsiębiorców. Działamy przede wszystkim na Pomorzu (w Trójmieście i okolicy).

Zachęcamy do przejrzenia ofert sprzedaży i najmu nieruchomości oraz kontaktu w celu porozmawiania o szczegółach.

Nasze biuro jest zawsze otwarte na Klientów - umów się i porozmawiajmy o tym, co możemy dla Ciebie zrobić!

copyrights 2022 by dealhouse

powered by getknow